A csodatévő gyógyvíz
A fürdőkultúra több ezer éves múltra tekint vissza, már az ókori Görögországban is építettek melegvizes nyilvános medencéket, de a szakág kivirágzása egyértelműen a Római Birodalom érdeme, s a magyarországi meghonosítás is egyértelműen hozzájuk köthető. Természetesen azóta rengeteg víz lefolyt a Dunán (még a Répcén is), de a rómaiak hatása egészen a jelenkorig megfigyelhető a gazdag honi kínálatban. A régmúltban számolatlanul osztogatták a termálfürdő és gyógyfürdő elnevezéseket itthon, később már komoly feltételrendszerhez kötötték ezen minősítések odaítélését. Számos helyen informálódhatunk egy-egy forrás egészségre gyakorolt jótékony hatásáról, de vajon mi is az a gyógyvíz, miben rejlik különlegessége, s miféle nyavalyák gyógyításában hasznos?
Magyarországon a mélyfúrások számos helyen tártak fel termál- és gyógyvizeket. A hévízfeltárás feltétele a kedvező geotermikus grádiens, de a gyógyvizek képződéséhez azonban a geotermikus hatáson túl a földtani és vízföldtani körülmények bonyolult együttes hatására van szükség. Hazánkban a geotermikus gradiens értéke közel másfélszerese a világátlagnak. Ennek az az oka, hogy a Magyarországot is magába foglaló Pannon-medencében a földkéreg mintegy 10 ezer méterrel vékonyabb a szomszéd területekhez képest. Ennek következtében a forró magma a felszínhez közelebb van, így jobban felmelegíti a föld mélyében levő vizeket. Bükön ez a szerencsés együttállás 1957-ben egy hatalmas vízkitörés formájában fedte fel magát.
Az 1961. évi nyár időszaka rövid ideig tartó árokfürdéseinek nyomában – tudományos megalapozások nélkül – szájról szájra, házról házra, községről községre a büki víztől származó csodálatos gyógyulások hírei terjedtek el és sorra jelentek meg a napi- és hetilapokban a legkülönbözőbb dicshimnuszok. Sokak előtt Bük község neve, földrajzi fekvése annyira ismeretlen volt, hogy gyakran – helytelenül – két „k” betűvel írták a nevet és a Bükk-hegység környékén keresték a települést. A büki hévizes forrás gyógyhatásának hírére 16 hónapon át tartó vizsgálatok kezdődtek, melyek megállapították, hogy az újonnan felfedezett forrásból eredő víz hatására a gyógyulások a vártnál gyorsabban következtek be.
S hogy mire is jó ez a gyógyvíz?
Fürdőkúraként
a reumás betegségekben szenvedőknek javasolja az orvos, ízületi és izomgyulladás kezeléséhez, a betegségek fél-heveny és idült szakaszában. Továbbá ízületek kopása, csigolyák közti porckorongok kopása, illetve elmeszesedése, s porckorongsérv esetén, de kiválóan alkalmas baleseti sérülések, csonttörés utáni állapot és idegsérülések, csontritkulás utókezelésére is. A gyulladt visszerek esetén és trombózisa utáni állapotban is jótékony hatással bír, sőt idült nőgyógyászati betegségek ellen is megoldást nyújt.
Ivókúra
formájában rendszeres, kúraszerű fogyasztás esetén a büki gyógyvíz hatásos gyomorsavtúltengés, gyomor-, bél- és epehólyaghurut, gyomor- és vékonybélfekély gyógyítására.
Az ország egyik legmagasabb oldott ásványi-anyag tartalmával rendelkező alkáli-hidrogénkarbonátos gyógyvize, melynek szabad szénsav- és fluoridtartalma is jelentős. Nagy szénsav- tartalmával magyarázható, hogy a magas vérnyomást csökkenti, az alacsonyat emeli. Tehát a vérnyomásra stimuláló hatása van és az idősebb betegek, enyhe szívbetegségben szenvedők is orvosi felügyelet mellett igénybe vehetik a fürdőt. A vízben oldott szabad szénsavgáz a bőrerek működését serkenti és így elősegíti az egyéb alkotó elemeknek a bőrön át való felszívódását is.
Talán Márai Sándor szavainál nem is tudnánk hitelesebben lezárni a csodatévő víz méltatását:
Amikor csak teheted – de soha nem úgy, hogy munkádtól lopod el az időt és rossz lelkiismerettel, sietve cselekszel! –, menj el a hővizű közfürdők valamelyikébe, hetenként kétszer-háromszor. A fürdőzés nagyon régi emberi szokás, s nemcsak a testet edzi és üdíti, hanem a lelket is. Fürödj lassan, tested törvényei szerint, megfontoltan és ráérően. A gyógyvizek átjárják tested és élénkítik lelked, megnyugtatják munkától és világtól elkínzott idegeid. A gyógyfürdők afféle nedves kolostorok, ahol zavartalanul átadhatod tested és lelked a józan és méltányos pihenésnek.